Partitë u përplasën sërish për kaosin me autobusët në Shkup

Shkupi

Partitë u përplasën sërish për kaosin me autobusët në Shkup

Më: 3 dhjetor 2022 Në ora: 18:09
Foto ilustrim

Drejtori i Ndërmarrjes Qarkulluese Publike Shkup, Aleksandar Stojkovski nuk e mohon që institucioni që ai drejton ka borxhe ndaj transportuesve privat, pavarësisht se këtë të fundit disa herë e ka mohouar Danella Arsovska, kryetare e qytetit të Shkupit. Drejtori Stojkovski, në një intervistë tha se borxhin ndaj transportuesve privat e ka trashëguar që në momentin që mori këtë detyrë, gjashtë muaj më parë. Ai vlerëson se borxhi duhet të shlyhet por fillimisht të përcaktohet se cila është shuma reale e saj.

“Është shuma e njejtë, 90 milionë denarë. Nga dita ime e parë e deri më sot me plot përgjegjësi e them se pagesa e fundit është bërë më 8 nëntor. Në atë moment na erdhi edhe lista e plotë ku secili duhet të respektojë të drejtat dhe detyrimet e tij. Obligimi ynë është se duhet ta shlyejmë këtë borxh e premtoj. Por, fillimisht duam ti shohim detyrimet e tyre që duhej t’i kishin realizuar por që nuk i kanë kryer në pesë vitet e fundit”, tha Aleksandar Stojkovski, drejtor I NQP-Shkup.

Borxhi ndaj transportuesve privat ka përplasur pushtetin dhe opozitën. Nga LSDM thanë se Qyteti i Shkupit gjatë gjithë javës ka qenë në kolaps total për shkak të paaftësisë së VMRO-DPMNE-së dhe kuadrove të saj në pushtetin e qytetit.

“Pushteti i qytetit të VMRO-DPMNE-së dhe kryetarja Arsovska i shpërfillin të gjitha këto probleme dhe vazhdojnë të akuzojnë njëri-tjetrin për krim. Në ndërkohë qyteti është në stagnim, nuk ka asnjë projekt të ri, e as nuk vazhdojnë projektet e trashëguara nga pushteti i kaluar i qytetit të udhëhequr nga LSDM-ja”, tha Lubica Jançeva, LSDM.

Ndërkohë, nga VMRO-DPMNE akuzojnë se kaosi i krijuar me transportuesit privat është si rezultat i koalicionit LSDM – Danella Arsovska ndërsa fryt i këtij koalicioni është drejtori i NQP-së. Aleksandar Stojkovski.

“Gjatë ndarjes së tenderëve, Arsovska dhe Kovaçevski i vënë në mëshirë transportuesit privatë dhe qytetarët e Shkupit me transportin publik të ndërprerë. Shkupi është i bllokuar, dhe shkupjanët janë të bllokuar në kaos trafiku, dhe fajin e ka vetëm LSD dhe Danela Arsovska. Është e qartë pse VMRO-DPMNE e tërhoqi mbështetjen e saj për Arsovskën. Ne kurrë nuk do të mbështesim këdo që hyn në një koalicion me kriminelët për të bërë marrëveshje të dyshimta”, u shpreh Naum Stiollkovski, VMRO-DPMNE.

Sipas transportuesve privat, nëse deri të dielën në mbrëmje Qyteti i Shkupit nuk ofron asnjë zgjidhje atëherë nga e hëna në mëngjes me 200 autobusë privatë do të bllokohet në tërësi udhëkryqet tek “Mavrovasja”, udhëkryqi tek Kryqi i Kuq dhe rruga “Ilindenska”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat