Çfarë po ndodhë me ujërat e zeza në Qytetin e Shkupit ?! - Bota Sot
Çfarë po ndodhë me ujërat e zeza në Qytetin e Shkupit ?!

Shkupi

E martë, 16 tetor 2018

Çfarë po ndodhë me ujërat e zeza në Qytetin e Shkupit ?!

Më: 13 dhjetor 2017 Në ora: 15:05
Sot ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Sadulla Duraki, kryetari i Qytetit të Shkupit Petre Shilegov dhe ambasadori francez në Maqedoni Kristijan Timonie

Sot ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor Sadulla Duraki, kryetari i Qytetit të Shkupit Petre Shilegov dhe ambasadori francez në Maqedoni Kristijan Timonie, e nënshkruan Aneksin e Memorandumit të Mirëkuptimit për Studimin mbi financimin, ndërtimin dhe punën e stacionit për trajtimin e ujërave të zeza për Qytetin e Shkupit.

– Duke përgatitur dokumentacionin e nevojshëm do të krijohet një mundësi për gjetjen e mënyrës më të mirë të financimit dhe ndërtimit të stacionit  të trajtimit, që gjithësejtë do të kushtojë rreth 120 milionë euro. Presim që marrëveshja për ndërtimin e stacionit të trajtimit të përfundojë më së vonti deri në vitin 2020, për të cilën edhe Qeveria e Republikës së Maqedonisë e pranoi iniciativën e Ministrisë së Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor për marrjen e huasë për ndërtimin e tij- thekësoi Duraki në fjalimin e tij.

Nënshkrimi i Aneksit të Memorandumit të Mirëkuptimit, i cili filloi në vitin 2014, është vazhdimi i përpjekjeve të Ministrisë dhe Qytetit të Shkupit për ripërpulimin e dokumentacionit mbi ndërtimin e stacionit për trajtimin e ujërave të zeza për Qytetin e Shkupit, i cili është njëkohësisht edhe krijuesi më i madh i ujërave të zeza urbane.

Projekti përmes bashkëpunimit realizohet nga Ministria e Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapsinor dhe Qyteti i Shkupit, me mbështetje financiare nga Qeveria e Republikës së Francës.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test