Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdojnë seancat për lëndët “Spiuni” dhe “Shuplakat” - Bota Sot
Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdojnë seancat për lëndët “Spiuni” dhe “Shuplakat”

Shkupi

Në Gjykatën Penale në Shkup vazhdojnë seancat për lëndët “Spiuni” dhe “Shuplakat”

Më: 19 prill 2018 Në ora: 08:44
Gjykata Penale në Shkup

Në Gjykatën Penale në Shkup do të vazhdojnë seancat gjyqësore për lëndët “Spiuni” dhe “Shuplakat”, që ka të bëjë me dhunën e porositur në komunën Qendër, gjatë qeverisjes së OBRM-PDUKM-së.

Lënda “Spiuni” përfaqësohet nga Prokuroria Speciale Publike (PSP) dhe për të dënuarit u ndryshuan dënimet, pasi që Gjykata e Apelit pranoi ankesat e tyre.

Në këtë rast janë të dënuar 18 persona për bashkëpunim armiqësor, spiunazh, shantazh, mashtrim dhe armëmbajtje pa leje.

Në lëndën “Shuplakat”, të akuzuar janë ish-kryeministri Nikolla Gruevski, pastaj ish-ministri Mile Janakieski, deputetja e OBRM-PDUKM-së, Daniella Rangellova, dhe nëntë persona tjerë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat