Qyteti i Shkupit: Kanë ngelur vende të lira nga konkursi për trajnimin e oxhak pastruesve - Bota Sot
Qyteti i Shkupit: Kanë ngelur vende të lira nga konkursi për trajnimin e oxhak pastruesve

Shkupi

E shtunë, 20 tetor 2018

Qyteti i Shkupit: Kanë ngelur vende të lira nga konkursi për trajnimin e oxhak pastruesve

Më: 28 maj 2018 Në ora: 16:19
Ilustrim

Me një interes të ulët, përfundoi afati i shpalljes publike të Qytetit të Shkupit, ndërsa me të cilin ofrohen trajnime falas për oxhak pastruesit e ardhshëm. Siç thonë ata nga qyteti, vetëm 12 kandidatë kanë aplikuar në konkursin, edhe pse ishte planifikuar të trajnoheshin 25 persona të papunë.

Qyteti ofroi kushte të mira për kandidatët dhe e zgjati afatin pasi vetëm gjashtë kandidatë kanë aplikuar për konkursin e parë. Megjithatë, pak kanë treguar interes. Me përjashtim të rastit kur kandidatët do të marrin 9.000 denarë në muaj gjatë trajnimit, pas përfundimit të tyre do të marrin certifikata, si dhe materialet bazë për hapjen e biznesit të tyre. Sipas Qytetit të Shkupit, kjo është punësim i vetëdijshëm për të papunët, duke pasur parasysh se pastrimi i oxhaqeve do të subvencionohet nga buxheti i qytetit.

Këto masa ishin marrë në bashkëpunim me Ministrinë e Punës dhe Politikës Sociale dhe Agjencinë e Punësimit në Republikën së Maqedonisë, duke u ofruar atyre mundësinë për të fituar një numër të madh të qytetarëve të papunë të cilët kërkojnë punë në mënyrë aktive.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test