Luftëtarët e arrestuar të ISIS-it, MBP i ka arrestuar në aeroportin e Shkupit - Bota Sot
Luftëtarët e arrestuar të ISIS-it, MBP i ka arrestuar në aeroportin e Shkupit

Shkupi

Luftëtarët e arrestuar të ISIS-it, MBP i ka arrestuar në aeroportin e Shkupit

Më: 8 gusht 2018 Në ora: 17:35
Pamje nga arrestimi

Shtatë luftëtarët e ISIS-it me prejardhje nga Maqedoni që MPB-ja i dje i arrestoi, janë arrestuar në aeroportin ndërkombëtar – Shkup.

Nga MPB për AIM thonë se terroristët, për të cilët ka pasur urdhërarrest, janë sjell me aeroplan dhe me përkrahje logjistike të ShBA-ve dhe i janë dhënë Ministrisë së Punëve të Brendshme.

“Momenti i arrestimit të tyre u bë pas vërtetimit të identitetit të tyre, ndërsa kjo ndodhi në Aeroportin e Shkupit”, deklaroi MPB-ja për AIM.

Partnerët e koalicionit global për luftë kundër terrorizmit dhe Forcat Demokratike Sirine, shtatë shtetasit e Maqedonisë i ka arrestuar në Siri, me dyshime të bazuara se si luftëtar të huaj aktivisht kanë marr pjesë në Siri dhe Irak.

Bëhet fjalë për shtetas të Maqedonisë S.R 1990, Xh.A 1993, B.F 1994, O.ZH 1987, E.O 1994, I.SH 1977, A.M 1995, që është lëshuar flet arrest ndërkombëtar dhe që sipas nenit 322 dhe 394 të Kodit Penal të Republikë së Maqedonisë janë ngritur kallëzime penale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...