Fluksi migrator përmes Ballkanit Perëndimor (edhe Shqipërisë) sërish pati rritje - Bota Sot
Fluksi migrator përmes Ballkanit Perëndimor (edhe Shqipërisë) sërish pati rritje

Shqipëria

Fluksi migrator përmes Ballkanit Perëndimor (edhe Shqipërisë) sërish pati rritje

Më: 3 janar 2019 Në ora: 13:46
Ilustrim

Në 11 muajt e parë të vitit 2018, numri i vendkalimeve kufitare të parregullta në BE ra me 30% nga një vit më parë, shifrat sugjerojnë për një nivel rreth 138 mijë, kryesisht për shkak të presionit të ulët migrator në Mesdheun Qendror.

Një muaj para fundit të vitit, 2018 mbetet në rrugën e duhur për të parë numrin më të ulët të kalimeve të paligjshme kufitare që nga viti 2014.

Në nëntor, rreth 8 800 kalime të parregullta kufitare janë zbuluar në rrugët kryesore të migracionit në BE, 44% më e ulët se në të njëjtin muaj të vitit të kaluar.
 
Ballkani Perëndimor

Rruga migratore në Ballkanin Perëndimor nga Serbia në Hungari dhe Kroaci vazhdon të shohë një numër të vogël migrantësh të parregullt. Megjithatë, një rrugë paralele nëpërmjet Shqipërisë, Malit të Zi dhe Bosnjës dhe Hercegovinës, si dhe nga Serbia në Bosnje Hercegovinë, ka parë presion të vazhdueshëm migrues, përgjatë 11 muajve të këtij viti.

Mesdheu Perëndimor

Mesdheu Perëndimor mbeti rruga më dominuese e migrimit, duke llogaritur më shumë se gjysmën e të gjitha zbulimeve mujore të vendkalimeve të paligjshme kufitare në Evropë. Në nëntor, numri i migrantëve të parregullt që merrnin këtë rrugë u rritën me 29% nga muaji i njëjtë i vitit të kaluar, duke arritur në rreth 5 mijë.

Në 11 muajt e parë të vitit 2018, pothuajse 53 000 migrantë të parregullt arritën në Spanjë nëpërmjet kësaj rruge, më shumë se dyfishi i shifrës nga e njëjta periudhë një vit më parë.

Shtetasit e Marokut, Guinea dhe Mali llogariten për numrin më të madh të emigrantëve të parregullt që kalojnë këtë rrugë këtë vit.
 
Mesdheu Lindor

Në nëntor, numri i migrantëve të parregullt që merrnin rrugën e Mesdheut Lindor ishte 2 700, një rënie prej 42% krahasuar me nëntorin 2017.

Megjithatë, numri i përgjithshëm i emigrantëve të zbuluar në rrugën Mesdhetare Lindore në 11 muajt e parë të vitit u rrit me 30% në rreth 51 mijë, kryesisht për shkak të rritjes së kalimeve kufitare në kufijtë tokësorë.

Numri më i madh i emigrantëve në këtë rrugë deri tani këtë vit ishin shtetas të Sirisë, Afganistanit dhe Irakut.

Mesdheu qendror

Numri i emigrantëve që vinin në Evropë përmes rrugës Mesdhetare Qendrore në nëntor ra në rreth 900, duke zbritur 83% nga nëntori i vitit 2017. Numri i përgjithshëm i emigrantëve të zbuluar në këtë rrugë në 11 muajt e parë të vitit 2018 ra në rreth 22 800, nivel më i ulët se një vit më parë. Deri më tani këtë vit, Tunizianët dhe Eritreasit ishin dy kombësitë më të përfaqësuara në këtë rrugë, së bashku duke përbërë më shumë se një të tretën e të gjithë emigrantëve të zbuluar atje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...