Dëbora dhe ngrica, bllokohen 115 familje në Tërnovë - Bota Sot
Dëbora dhe ngrica, bllokohen 115 familje në Tërnovë

Shqipëria

Dëbora dhe ngrica, bllokohen 115 familje në Tërnovë

Më: 4 janar 2019 Në ora: 10:55
Bulqizë

Nën prefektit i Bulqizës ka deklaruar për mediat, se 115 familje në Tërnovën e Madhe dhe në Tërnovën e Vogël janë krejtësisht të bllokuara. Në këto ditë me mot teje të ftohtë qarku i Dibrës rezulton si një nga qarqet më të prekurit prej ngricave dhe rreshjet të dëborës. 

Sipas “BalkanWeb” mësohet se ka probleme në zonat e thella nga prania e akullit dhe ngricës në rrugë. Në disa zona të thella mjetet e kanë të pamundur qarkullimin për shkak të ngricave, ndërsa në disa të tjera trashësia e borës arrin deri në 40 cm.

Gjithashtu rruga nacionale Kukës-Peshkopi kalohet me vështirësi, ndërsa rruga nacionale Peshkopi-Tiranë kalohet pa probleme.  Në lartësinë mbi 800 metër mbi nivelin e detit kanë vazhduar reshje dëborës edhe gjatë ditës së sotme. Disa zona rurale si ato të Bulqizës dhe Dibrës janë të izoluara nga dëbora.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...