Paga minimale në Shqipëri midis më të ulëta në botë sipas WSI - Bota Sot
Paga minimale në Shqipëri midis më të ulëta në botë sipas WSI

Shqipëria

Paga minimale në Shqipëri midis më të ulëta në botë sipas WSI

Beqir Sina - New York Nga Beqir Sina - New York Më 4 janar 2019 Në ora: 18:30
Harta

Pagat në Shqipëri janë qesharake dhe shpesh nën nivelin e mbijetesës. Por nëse Shqipëria është në këtë nivel ekstrem, vendet e tjera ku shkojnë e punojnë shqiptarët në Europë kanë pagën minimale për një orë pune të njëjtë si një ditë pune në Shqipëri

TIRANE : Shqipëria karakterizohet nga paga minimale më e ulët në nivel global, sipas të dhënave të Institutit Wirtschafts-und Sozialëissenschaftliches (WSI), cituar nga Forumi Ekonomik Botëror në një artikull të kohëve të fundit me titull "Këto vende kanë pagat minimale më të ulëta".

Mbështetja për punëtorët me pagë të ulët është një objektiv kyç për qeveritë, veçanërisht pas krizës financiare, e cila ka përkeqësuar pabarazitë sociale në shumë vende. Në Evropë bisedimet për rritjen e pagës minimale janë përqendruar në nivelin e rritjes në fillim të vitit 2019, në një kohë kur pagat në Shqipëri janë qesharake dhe shpesh nën nivelin e mbijetesës.

Greqia - me 4 euro në orë paga - ka pagat që janë katër herë më shumë se Shqipëria, dhe renditet në vendet e fundit të Evropës, dhe pas Argjentinës me 4.1 euro në orë në rang global.

Deklaratat e kryeministrit shqiptar se për 2018 ekonomia e vendit kishte një rritje prej 4.3% nuk ​​ka ndikuar në rritjen e pagave në Shqipëri, kështu që një orë pune është e barabartë me një euro, duke u renditur në vendet e fundit të Ballkanit dhe parafundit në Evropë .

Por nëse Shqipëria është në këtë nivel ekstrem, vendet e tjera ku shkojnë e punojnë shqiptarët në Europë kanë pagën minimale për një orë pune të njëjtë si një ditë pune në Shqipëri dhe kërkojnë gjithnjë e më shumë ta rrisin atë.

Nga ana tjetër, në Francë, nën presionin e "jelekët të verdhë", Emmanuel Macron njoftoi se paga minimale do të rritet . Në të njëjtën kohë në Australi në krye të renditjes, ekziston tension midis Komisionit të Panairit të Punës, i cili përcakton pagën minimale dhe sindikatat dëshirojnë më shumë rritje të pagave të punonjësve.

Së fundmi, duke u mbështetur në raportin e fundit të institutit Wirtschafts- und Sozialëissenschaftliches (WSI), Shqipëria renditet në vendet e parafundit lidhur me minimumin e pagës për orë, duke lënë pas vetëm vende si Ukraina dhe Moldavia.

Pagat minimale në Maqedoni u rritën në 12165 denarë në muajin 2018 nga 12008 denarë në muaj në vitin 2017. Pagat minimale në Maqedoni mesatarisht ishin 9820.43 denarë / muaj nga viti 2012 deri 2018, duke arritur në një kohë të gjatë prej 12165 denarë / muaj në vitin 2018 dhe një rekord të ulët prej 8050 denarë / muaj në vitin 2013.

Pagat në Kosovë u rritën në 526 EUR / muaj në muajin qershor nga 476 EUR / muaj në maj të vitit 2018. Pagat në Kosovë mesatarisht ishin 325.06 EUR / muaj nga 2005 deri 2018, duke arritur në një kohë të gjatë 526 EUR / muaj në qershor të 2018 dhe një rekord i ulët prej 168 euro / muaj në nëntor të vitit 2006.

Në vitin 2017, paga minimale në Malin e Zi mbeti fikse në 288.1 € në muaj, që është 3,457 euro në vit, duke marrë parasysh 12 pagesa në vit. Prandaj paga minimale në Mal të Zi ka mbetur e qëndrueshme, ndërsa ICK-ja e vitit 2016 e cila ishte, kështu që punëtorët kanë humbur fuqinë blerëse në vitin e fundit 2018.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...