"Doktoraturat", Boçi: Rama ka Ballën me plagjiaturë, si mund të jetë kalorës kundër fenomenit - Bota Sot
"Doktoraturat", Boçi: Rama ka Ballën me plagjiaturë, si mund të jetë kalorës kundër fenomenit

Shqipëria

"Doktoraturat", Boçi: Rama ka Ballën me plagjiaturë, si mund të jetë kalorës kundër fenomenit

Më: 18 janar 2019 Në ora: 17:23
Luçiano Boçi

Deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi i ftuar në studion e lajmeve të Ora News, tha se qeveria nuk mund të bëjë procesin e verifikimit të plagjiaturave për doktoraturat. Këshilltar i kryeministrit për arsimin, Albert Nikolla e hodhi poshtë këtë pretendim, por deputeti demokrat tha me ironi se kryeministri ka kryetarin e grupit parlamentar me plagjiaturë.

Pjesë nga biseda: 

Nikolli: Do të ngrihet një komision. Nuk do të bëjmë revolicion kinez. Do të jetë një komision i përgatitur mirië. Shikon titujt akademik, jo vetëm doktoraturën por edhe titullin profesor. Do të shikojë edhe librat.

Boçi: Ekziston si problem plagjiatura. Nuk mund të ketë një trupë politike që rregullon çështjen e vlerës së titujve dhe doktoraturave. Janë trupat akademike dhe vetë universitetet. Është një kulturë që tek ne nuk ka ekzistuar.

Një universitet që ka pedagogë me plagjiaturë nuk ka emrin e mirë. Disa VKM janë thjesht grumbullime të kodeve të vetë universiteteve. Kryeministri që ka kryetarin e grupit parlamentar të akuzuar për plagjiaturë, që ka ministra të akuzuar për plagjiaturë, do të dalë ky kalorësi që do t'i bjerë plagjiaturës.

Nikolli: Kryeministri është ai që menaxhon gjithë strukturat. Si nuk ka kryeministri të drejtë të ngrejë një komision.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...