4 të vrarë në 21 janar, Hoxha: Ka prova të reja - Bota Sot
4 të vrarë në 21 janar, Hoxha: Ka prova të reja

Shqipëria

4 të vrarë në 21 janar, Hoxha: Ka prova të reja

Më: 21 janar 2019 Në ora: 21:25
Pamje nga vendi i ngjarjes

Për 21 janarin ka prova të reja.

Kështu u shpreh gazetar Artan Hoxha, i ftuar në studion e lajmeve të Ora News. 

Hoxha tha se hetimi dhe gjykimi i kësaj çështje janë bërë qëllimisht për të dëmtuar rezultatin e vërtetë të kësaj ngjarje.

Artan Hoxha: Nuk mendoj se serveri ka provat kryesore, por ka prova të rëndësishme për hetimin. Unë mendoj se hetimi dhe gjykimi i kësaj çështje janë bërë qëllimisht për të dëmtuar rezultatin e vërtetë të kësaj ngjarje.

Beti Njuma: Mendoni ju se ka prova të reja?

Artan Hoxha: Sigurisht që ka prova. Kemi një ngjarje që dimë vetëm dy nga viktimat kush i ka vrarë.  Dimë që Agim Llupo ka qëlluar mbi Ziver Veizin dhe Ndrea Prendi ka qëlluar mbi Faik Myrtajn. Ne kemi dy autorë, dhe nuk janë dy gardistë të zakonshme. Ka qëlluar komandanti i Gardës dhe shefi i shtabit të batalionit special, që prezumohen dy drejtuesit më të stërvitur, më të aftë për të përballuar një trysni të tillë.

Ndërkohë vrasja e Hekurn Dedës që për mua është shumë e qartë, pamjet filmike dëshmojnë qartë kush e vret Hekuran Dedën. Jam skandalizuar kur prokuroria nuk ka arritur ta provonte. Vrasja e Aleks Nikës, po ashtu është e provuar kush e ka vrarë. Duhej vetëm një eksperiment i thjeshtë hetimor që të provonte, gjë të cilën e kanë bërë agjenci të huaja, të cilat e kanë bërë për llogari të vet. Mua më ka shqetësuar mënyra sesi ata që organizuan 21 janarin, pra mënyra si shpejtuan ta devijonin hetimin dhe të arrinin në disa vendime gjyqësore që sot është vështirë të kthehen.

Hoxha tha se kjo ngjarje është një krim shtetëror i dokumentuar.

Artan Hoxha: Tetë vjet nga ajo ngjarje ne nuk kemi ndëshkim të autorëve fizikë, nuk po themi të urdhëruesve. Kjo është një padrejtësi e madhe. U është premtuar drejtësi. Kjo është një ngjarje aq e dukshme, është një krim shtetëror i dokumentuar.  Kur organizatorët dhe urdhëruesit kishin fshehur ekzekutorët.  Në çdo ngjarje ku është e përfshirë politika nuk do zbardhet. Por në këtë rast ne e dimë se kush e bëri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...