OKB: Shqipëria me rritje ekonomike dhe ulje të papunësisë - Bota Sot
OKB: Shqipëria me rritje ekonomike dhe ulje të papunësisë

Shqipëria

OKB: Shqipëria me rritje ekonomike dhe ulje të papunësisë

Më: 23 janar 2019 Në ora: 08:15
Foto ilustrim

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) projekton një rritje pozitive të ekonomisë shqiptare në nivelin 4% për vitin 2019.

Në raportin e publikuar së fundmi nga OKB mbi situatën ekonomike si dhe perspektivën për 2019, projeksionet e Kombeve të Bashkuara, citojnë tregues optimistë për ekonominë shqiptare.

Shqipëria do të jetë ekonomia me rritjen më të shpejtë në rajon për këtë vit.

Ndërkohë që për vitin 2018, projeksionet e OKB për ekonominë shqiptare, flasin për një rritje në nivelin 4,2%. Sa i përket normës së inflacionit, OKB projekton një rimëkëmbje në 2,4% këtë vit, transmeton atsh.

Ndërsa raporti flet edhe për progresin e Shqipërisë gjatë vitit të kaluar sidomos në drejtim të uljes së papunësisë në nivele rekord dhe të konsolidimit fiskal shqiptar.  

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...