Kalimi i kompetencave Cakajt, reagon Fatmir Mediu: Vendim absurd - Bota Sot
Kalimi i kompetencave Cakajt, reagon Fatmir Mediu: Vendim absurd

Shqipëria

Kalimi i kompetencave Cakajt, reagon Fatmir Mediu: Vendim absurd

Më: 23 janar 2019 Në ora: 16:09
Fatmir Mediu

Përmes një postimi në rrjete sociale kryetari i Partisë Republikane Fatmir Mediu e ka quajtur absurd vendimin e Kryeministrit Rama, i cili ka deleguar kompetencat e Ministrit të Jashtëm, zv.ministrit Gent Cakaj.

Në shkrimin e tij Mediu thekson gjithashtu se ulja e nivelit të përfaqësimit është shkatërruese për politikën e jashtme, e paprecedentë dhe idiotike.

Ja reagimi i plotë i Fatmir Mediut

"Veprimi i Ramës per te deleguar nje autoritet kushtetues si Ministri i jashtem i republikes se Shqiperise te nje zv/Minister Genc Cakaj eshte nje veprim absurd, I cili tregon kalbezimin e qeverise shqiptare.

Ne jemi perballe sfidash kombetare sic eshte Hapja e negociatave me BE. Dikutimi I kufijeve detar me Greqine Dialogu Kosove-Serbi Pergjegjesia e madhe me marjen e Presidences se OSBE.

Ulja e nivelit te perfaqesimit ne keto ceshtje eshte shkaterruese per politiken e jashteme, e paprecedente dhe idiotike. Ceshtje qe kerkojne angazhim dhe nivel maksimal perfaqesimi dhe mbeshtetje politike, Rama I degradon në mardhenie te rendomta teknike. Kjo eshte varferia mendore dhe politike e kesaj qeverie. As me shume e as me pak me keq se Enveri dhe me keq se Putin. Enveri skishte nevoje per mardhenie me jashte se ndertonte komunizmin në rrethim, nga armiqte borgjezo-imperialiste, ndersa Rama shkaterron shtetin dhe nderton korrupsionin."

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...