Arta Dade: Gjeniu Cakaj, mosdije totale për detyrat e shtetit! - Bota Sot
Arta Dade: Gjeniu Cakaj, mosdije totale për detyrat e shtetit!

Shqipëria

Arta Dade: Gjeniu Cakaj, mosdije totale për detyrat e shtetit!

Më: 29 janar 2019 Në ora: 22:32
Arta Dade

Ish-ministrja e Jashtme, Arta Dade, e ftuar në oranews ka deklaruar se zv.ministri Gent Caka ka mosdije totale për detyrat e shtetit shqiptar.

Dade tha se që kur u artikulua emri, kërkoi për CV-në e Cakajt, të cilën nuk e gjeti dot. Sipas Dades nuk ka garanci që Cakaj të përballojë sfidat në krye të diplomacisë

 “Që kur u diskutua emri i tij nuk gjeja dot CV-në. Sigurisht CV-në e ka shkruar vet, por kjo nuk e bën atë që të ketë garancinë si ministër i Jashtëm që do të përballojë sfidat që kemi. Mënyra se si ai ka dalë në skenën politike është pak jo e natyrshme. E kam ndjekur kur justifikonte kryeministrin që ne duhet të kemi një president të përbashkët. Ishte e pamundur të merrje thelbin e deklaratave të tij. 

Kur dëgjon dikë që ka një dalje publike dhe është e pamundur të komunikojë me audiencën, sigurisht që nuk të krijon një habi të madhe si gjeni sikur është prezantuar nga ana e kryeministrit që ky njeri mund të drejtojë një ministri kaq të rëndësishme. Në mënyrën se si ai u pozicionua kur mori kompetencat tregonte mosdije totale për detyrat e shtetit. 

Në rastin konkret, Edi Rama është dekretuar duke vënë dorën mbi Kushtetutë dhe pas gjysmë ore t’ia delegojë zv/ministrit. Delegohen kompetencat në momentin kur ministri i Jashtëm është në mungesë absolute për të kryer të dytën. Unë nuk e di që kryeministri shqiptar është në mungesë absolute për të kryer detyrën. Genti e kishte hallin të mos zhgënjente kryeministrin, jo të kryente detyrën për Shqipërinë”, tha Dade.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...