Meta me Mediun dhe Gjiknurin në SHBA, takojnë Kongresmenin Aderholt - Bota Sot
Meta me Mediun dhe Gjiknurin në SHBA, takojnë Kongresmenin Aderholt

Shqipëria

Meta me Mediun dhe Gjiknurin në SHBA, takojnë Kongresmenin Aderholt

Më: 7 shkurt 2019 Në ora: 15:33
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta gjatë vizitës zyrtare në SHBA, i shoqëruar nga ish-ministri Damian Gjiknuri dhe kreu i Partisë Republikane Fatmir Mediu ka takuar Kongresmenin Robert Aderholt, anëtar i Komitetit Amerikan të Helsinkit dhe bashkëkryetar i grupit të miqësisë SHBA-Shqipëri.

Meta e tha se për shqiptarët SHBA-të janë dhe do të mbeten partneri kryesor strategjik, ndërkohë që nënvizoi se marrëdhëniet mes dy vendeve kanë një rëndësi jetike për shqiptarët.

Presidenti shprehu mirënjohjen për mbështetjen e SHBA gjatë përpjekjeve të Shqipërisë për konsolidimin e demokracisë dhe shtetit ligjor, për anëtarësimin në NATO, si dhe për përmbushjen e aspiratës euro-atlantike.

‘Është e domosdoshme nevoja e një angazhimi edhe më të vendosur të SHBA në rajonin tonë, si një garanci për të gjithë investimin amerikan, por edhe si ndihmesë e pazëvendësueshme për finalizimin me sukses të marrëveshjes përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë’, tha Meta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...