Zgjedhjet Vendore! KQZ shpërndan fondet, sa para do të marrin partitë - Bota Sot
Zgjedhjet Vendore! KQZ shpërndan fondet, sa para do të marrin partitë

Shqipëria

Zgjedhjet Vendore! KQZ shpërndan fondet, sa para do të marrin partitë

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 15:40
KQZ

Komisioni Qendror i Zgjjedhjeve ka vendosur shpërndarjen e fondeve për partitë politike pjesëmarrëse në zgjedhjet lokale të 30 qershorit.

Në total nga buxheti i shtetit janë 190 milionë lekë, ku pjesën më të madhe e marrin dy partitë kryesore politike, PS dhe PD, përkatësisht 86 dhe 82.8 milionë lekë.

Ndërkohë LSI, si forca e tretë politike do të përfitojë mbi 27 milionë lekë. Për t’u ndjekur më pas nga PDIU me 10 milionë, socialdemokratët me rreth 7 milionë lekë. Partitë politike, bazuar në Kodin Zgjedhor përfitojnë financa nga taksapaguesit, për zhvillimin e fushatës zgjedhore.
Me dekret të Presidentit zgjedhjet vendore do të mbahen më 30 qershor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...