E shpëtuan nga dënimi i përjetshëm, Ministrja Gjonaj: Të ndëshkohen 3 gjyqtarët e çështjes Dajti - Bota Sot
E shpëtuan nga dënimi i përjetshëm, Ministrja Gjonaj: Të ndëshkohen 3 gjyqtarët e çështjes Dajti

Shqipëria

E shpëtuan nga dënimi i përjetshëm, Ministrja Gjonaj: Të ndëshkohen 3 gjyqtarët e çështjes Dajti

Më: 11 shkurt 2019 Në ora: 15:46
Etilda Gjonaj

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, i kërkon institucionit të ri të Reformës në Drejtësi, Këshillit të Lartë Gjyqësor, ndëshkimin e tre gjykatësve që vendosën të pranojnë kërkesën për gjykim të shkurtuar të Dajtit, duke e dënuar me 25 vite burg.

'Ju bëj me dije se ministria e Drejtësisë ka kryer verifikimet paraprake dhe rezulton se trupi gjykues i kësaj çështje, me shumicë votash ka vendosur ndryshimin e vendimit të gjykatës së shkallës së parë për burgim të përjetshëm.

I jam drejtuar KLGj me kërkesë për hetimin dispilonor dhe shkarkimin nga detyra të gjyqtarëve.

Nga verifikimet rezulton se gjyqtarët kanë pranuar një kërkesë për gjykim të shkurtuar në kushtet kur kjo kërkese në gjyaktën e shkallës së parë për Krimet e Rënda ishte paraqitur jashtë afateve të parashikuara nga ligji.

Jam besim plotë se KLGJ-ja do të veprojë shpejt për procedimin disiplinor. Reagimi i qeverisë nuk ndalet as këtu, por edhe as me kaq', u shpreh Gjonaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...