Operacioni antidrogë “Lulet e pranverës”, arrestohen 27 persona - Bota Sot
Operacioni antidrogë “Lulet e pranverës”, arrestohen 27 persona

Shqipëria

Operacioni antidrogë “Lulet e pranverës”, arrestohen 27 persona

Më: 12 shkurt 2019 Në ora: 10:55
Policia italiane

Që nga orët e para të mëngjesit, më shumë se 100 karabinierë të Komandës Rajonale të Leçes dhe Shërbimit Qendror të Hetimit të Krimit të Organizuar në Romë dhe Guardia di Financës janë angazhuar në një operacion të madh antidrogë në Itali dhe Shqipëri.

Në total, 27 persona kanë përfunduar në pranga, prej të cilëve 21 shqiptarë dhe 6 italianë, përgjegjës për bashkëpunim në krim, finalizuar me prodhim dhe trafik ndërkombëtar substancash narkotike.

Hetimet gjatë thuajse dy vitesh kanë bërë të mundur që të identifikohen dhe kapen pjesëtarët e 4 grupeve kriminale italo-shqiptare me baza operative në provincën e Leçes dhe degë në rajonet e tjera italiane, Kalabri, Toskana, Emilia Romanja, Siçili, Liguria dhe Lombardi, të gjithë përgjegjës për trafik ndërkombëtar droge, posedim dhe futje në territor italian të armëve dhe municioneve ushtarake.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...