Rama: Lëvizjet e opozitës po bëhen se jemi në prag të zgjedhjeve, Berisha pengon reformën në drejtësi - Bota Sot
Rama: Lëvizjet e opozitës po bëhen se jemi në prag të zgjedhjeve, Berisha pengon reformën në drejtësi

Shqipëria

Rama: Lëvizjet e opozitës po bëhen se jemi në prag të zgjedhjeve, Berisha pengon reformën në drejtësi

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 09:26
Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka dhën një intervistë për median italiane “Il messaggero”, ku ka folur për situatën politike dhe protestën e opozitës.

Kryeministri është shprehur se kjo është protesta e opozitës dhe jo e popullit, ndërsa thekson se opozita ka nxitur dhunë.

“Por çfarë proteste të popullit! Këtu nuk jemi ballafaquar me xhaketa të verdha ose me studentë, sindikata apo forca të tjera shoqërore. Më vjen keq që mediat italiane kanë dhënë aq shumë rëndësi për një manifestim të opozitës në të cila ka nxitur dhunë të padëgjuar “-është shprehur Rama.

Rama shprehet për gazetën italiane se të gjitha këto ngjarje kanë ndodhur pasi janë në prag të zgjedhje

“Italianët duhet ta dinë se ne jemi thjesht në prag të zgjedhjeve administrative”,. “Opozita është shumë prapa në sondazhet, është e humbur në pothuajse në çdo qytet”

Cilat udhëzime i keni dhënë policisë për protestën?

“Çfarë duhet për të mbledhur 10-15 mijë njerëz në një vend që, edhe pse i vogël, ka 4.2 milion banorë? Unë nuk i jap udhëzime, as shefit të policisë, çdo gjë të zbatohet sipas ligjit. Policia të shtunën ishte fantastike, nuk qëlluan dhe nuk plagosën protestues, në një vend ku shumë vite më parë, në vitin 2011, katër demonstrues u qëlluan nga tarracat e dritaret … ”

Po i referoheni kohës kur Lulzim Basha, kreu i Partisë Demokratike, ishte Ministër i Brendshëm?

“Unë kurrë nuk flas për kundërshtarët e mi në një gjuhë të huaj, edhe nëse është gjuha e gjyshes sime. Që kishte origjinë italiane “.

Opozita është larguar nga Parlamenti. Si do të vazhdojë në ditët në vijim?

“Më thoni ju, edhe ju keni kaluar nëpër një fazë të re të një opozite tjetër që është tani në qeveri, por kurrë nuk kam dëgjuar që ju kërcënoheni për të djegur mandatet parlamentare”.

Sali Berisha, udhëheqësi historik i Partisë Demokratike, ju akuzon për mashtrime zgjedhore …

“Para zgjedhjeve një vit e gjysmë më parë, kemi pranuar një kompromis që la gjysmën qeverinsë  opozitës, duke përfshirë ministrin e Brendshëm, nuk patëm asnjë kundërshtim . ”

Opozita shprehet se janë vjedhur njëzet për qind të votave …?

“OSBE plotësisht legjitimoi rezultatet, si rezultat i zgjedhjeve sipas standardeve ndërkombëtare dhe kundërshtarët tanë nuk i kundërshtuan deri në tetor, kur filloi beteja për udhëheqjen në partinë e tyre. OSBE vetëm ka rekomanduar që reforma zgjedhore të përmirësojë sistemin dhe ne e kemi ftuar opozitën ta shkruajë atë dhe ne do ta kishim miratuar. Në vend të kësaj ata u larguan nga Parlamenti për 6 muaj. Ata thonë se me Edi Rama ata nuk kanë asnjë shans për të fituar. Dhe ata duan që unë të jap dorëheqjen për të bërë një qeveri tranzitore.

Do të ishte sikur t’i kërkoje Juventusit, pse është shumë i fortë, të pranojë  trajnimet e tjera, jo trajnerin e tij, ai kthehet në renditjen duke fituar kampionatin nga zeroja … pa Ronaldon! »

A jeni Juventin rastësisht?

“Rastësisht, po … Qeveritë në tranzicion bëhen kur ka një problem të përfaqësimit, ndërsa ne kemi mazhorancë ncë absolute vetë dhe jemi përpara të gjitha sondazheve. Nuk është një lojë, ne nuk kemi vetëm të drejtën, por detyrimin për të përfaqësuar dëshirat e votuesve. Zgjedhjet e ardhshme do të jenë në vitin 2021. ”

A e krahasojnë kundërshtarët me Maduro-n?

“Ndryshe nga Venezuela, në Shqipëri, amerikanët dhe Evropa i janë apeluar opozitës për t’u nënshtruar parimeve demokratike. Nëse do të isha Maduro, do të kisha probleme me SHBA-në apo BE-në. Opozita jep një imazh të rremë të vendit dhe të futur të Shqipërisë “.

Berisha pretendon se mund të ketë një fund të keq …

“Ai gjithashtu thotë se mënyra e vetme për të më larguar është një plumb në ballë, por nuk dua të komentoj. Dhe pastaj Shqipëria në ditët e Berishës është djegur. Ai vetëm dëshiron të pengojë reformën e drejtësisë. Më shumë se 50 imazhe corrottic janë hedhur në erë. ”

Ata e akuzojnë atë për bashkëpunim me trafikun e drogës …

“Fjalë të forta që Shqipëria nuk e meriton, kemi trashëguar një problem serioz të rritjes së kanabisit dhe trafikimit të marihuanës dhe ne e sulmuam atë. Rojet e sigurisë, nën ombrellën e BE-së, i mbikëqyrin aeroplanët dhe raportet e fundit konfirmojnë se janë luksi. »

Probleme me qeverinë italiane?

“Asnjëherë kurrë. Qeveritë italiane të së drejtës kanë punuar gjithmonë fantastikisht me qeveritë shqiptare të së majtës dhe anasjelltas. Në Shqipëri më shumë se 20 mijë italianë bëjnë biznes, punë, estudiano. Dhe në Itali ka qindra mijëra shqiptarë “.

Nuk ka rrezik që të degjenerohet situata, të fillojë eksodi në Itali?

“Jo, jo! Por jo! Kjo është vetëm një revoltë në pallat, politika e atyre që janë dërguar dhe ëndërrojnë të pamundurën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...