Protesta, Mogherini dhe Hahn: Djegia e mandateve pengon funksionimin e demokracisë në Shqipëri - Bota Sot
Protesta, Mogherini dhe Hahn: Djegia e mandateve pengon funksionimin e demokracisë në Shqipëri

Shqipëria

Protesta, Mogherini dhe Hahn: Djegia e mandateve pengon funksionimin e demokracisë në Shqipëri

Më: 21 shkurt 2019 Në ora: 10:50
Federica Mogerini dhe Johannes Hahn

Shefja e Politikës së Jashtme të Bashkimit Evropian Federica Mogerini dhe komisioneri Johannes Hahn kanë reaguar për zhvillimet në Shqipëri.

Në një deklaratë të përbashkët ata shprehen pro protestës por dënojnë ccdo akt dhune dhe ccdo deklaratë që nxit dhunën nga liderët politikë. Ata bëjnë thirrje për diskutime mes qeverisë dhe opozitës.

DEKLARATA E PËRBASHKËT

Duke pasur parasysh protestat në Shqipëri sot, ne riafirmojmë të drejtën e qytetarëve për t’u angazhuar në demonstrata paqësore si një tipar thelbësor dhe një vlerë thelbësore e demokracisë, por ne fuqimisht denoncojmë çdo retorikë nga udhëheqësit politikë që bëjnë thirrje për dhunë.

Për më tepër, vendimi i opozitës për heqjen dorë nga mandatet e tyre pengon seriozisht funksionimin e demokracisë në Shqipëri. Parlamenti është vendi ku reformat dhe zhvillimet përkatëse duhet të diskutohen dhe të zhvillohen, e jo të bojkotohen.

Këto vendime dhe akte janë kundërproduktive, shkojnë kundër zgjedhjes demokratike të shtetasve shqiptarë dhe minojnë progresin që vendi ka bërë në rrugën e Bashkimit Evropian.

Bashkimi Evropian pret që të gjithë anëtarët e Parlamentit shqiptar të mbrojnë idealet dhe parimet e demokracisë, të vazhdojnë të shërbejnë në Kuvend dhe të marrin të gjitha masat e nevojshme për të shmangur aktet e dhunshme dhe deklaratat nxitëse.

Ne po ashtu presim që qeveria dhe opozita të angazhohen në diskutime konstruktive me qëllim tejkalimin e situatës aktuale politike në të mirë të Shqipërisë dhe qytetarëve të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...