Rama zbulon detajet kuqezi nga “Arena Kombëtare” - Bota Sot
Rama zbulon detajet kuqezi nga “Arena Kombëtare”

Shqipëria

Rama zbulon detajet kuqezi nga “Arena Kombëtare”

Më: 24 shkurt 2019 Në ora: 11:27
Rama zbulon detajet kuqezi nga “Arena Kombëtare”

Ndërtimi i stadiumit “Arena Kombëtare” po ecën me ritme të shpejta dhe së shpejti Tirana do të ketë një nga stadiumet më të mirë dhe modern në vend.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka publikuar disa foto nga “Arena Kombëtare”, stadiumi i ri i përfaqësueses shqiptare, që pritet të jetë gati brenda qershorit.

“MIRËMËNGJES!, dhe me imazhin e “fijeve” të para të qilimit kuqezi që do të mbulojë trupin e Arenës Kombëtare, ju uroj një të dielë të paqtë“, shprehet Kryeministri Rama.

Rindërtimi i stadiumit “Qemal Stafa”, duke e kthyer në “Arena Kombëtare” ka nisur më 21 prill 2016, kur Kryeministri Edi Rama, së bashku me përfaqësuesit e Federatës Shqiptare të Futbollit prezantuan projektin në fjalë.

Image

Arena Kombëtare’ pritet të hap dyert më 11 qershor, ndeshja e inaugurimit do të jetë Shqipëri-Moldavi. Stadiumi më i madh në vend, do të jetë me kapacitet prej 22 mijë vendesh, krejtësisht i mbuluar. Një ndërtesë multifunksionale që do të respektojë identitetin e kryeqytetit duke u kthyer një pikë referimi të imazhit të tij.

“Arena Kombëtare” është e nivelit “4 Elitë”. Aty mund të zhvillohen të gjitha ndeshjet, përveç finaleve të Champions League, Europa League apo kampionateve europiane, kjo për faktin se ka një kapacitet 22 mijë vendesh, që është nën kufirin e kërkuar nga UEFA prej 40 mijë vendesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...