Trashëgimia kulturore në rrezik - Bota Sot
Trashëgimia kulturore në rrezik

Shqipëria

Trashëgimia kulturore në rrezik

Më: 2 mars 2019 Në ora: 20:34
Foto

Trashëgimia kulturore e pasur e vendit tonë dita ditës po degradohet.

Ky fenomen po ndodh edhe me monumentet më të rëndësishme siç janë qytetet muze të Beratit dhe Gjirokastrës për të cilat akademiku Emin Riza vendos theksin te mungesa e fondeve qe kanë sjellë situatën deri në këtë fazë.

Emin Riza: Fondet janë një problem shumë i madh. Fondet që duhen për restaurimin e monumenteve janë fonde relativisht të ulëta në krahasim me buxhetin e shtetit. 

Gjithashtu Riza si njohës i mirë i dosjeve të trashëgimisë kulturore bën fajtore Ministrinë e Kulturës për gjendjen e amortizuar të këtyre monumenteve.

Emin Riza: Ministria e Kulturës ka përgjegjësinë e vet, sepse ajo duhet ta bëjë çështje sepse kur e bën çështje Ministria e Kulturës është më prekëse për institucionet më të larta sesa ministria sesa kur e bën kërkesën Institi i Monumenteve.

Shqipëria cilësohet si një vend me resurse të jashtëzakonshme të trashëgimisë kulturore materiale dhe si e tillë, disa monumente janë në mbrojtjen e UNESCO.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...