Shqipëri: Nismë për zgjerimin e sipërfaqeve të gjelbra - Bota Sot
Shqipëri: Nismë për zgjerimin e sipërfaqeve të gjelbra

Shqipëria

Shqipëri: Nismë për zgjerimin e sipërfaqeve të gjelbra

Më: 3 mars 2019 Në ora: 20:56
Shqipëri

Nisma "Krijo oksigjenin tënd, mbill 5 pemë" po shtrihet edhe në Veri të Shqipërisë, ku gjenden sipërfaqet më të mëdha pyjore, të cilat pësuan dëmtime të shumta pas vitit 1991 për shkak të keqmenaxhimit, prerjeve të paligjshme dhe djegieve masive.

Rreth 5 mijë pemë u mbollën ditët e fundit, kryesisht në zonat e mbrojtura në Pukë dhe Malësi të Madhe, nismë ku janë përfshirë administratat vendore, shkollat dhe komuniteti.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në Malësi të Madhe ku përgatiti kronikën.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...