Arta Marku: Mungesa në ligj për të ndëshkuar prokurorët - Bota Sot
Arta Marku: Mungesa në ligj për të ndëshkuar prokurorët

Shqipëria

Arta Marku: Mungesa në ligj për të ndëshkuar prokurorët

Më: 18 mars 2019 Në ora: 15:20
Arta Marku

Këto deklarata shefja e përkohshme e organit qendror të akuzës i bëri nga Durrësi, ku mori pjesë në analizën vjetore të punës së prokurorive të Durrësit, Kavajës dhe Elbasanit

Një tjetër problem që kryeprokurorja Marku ngriti në këtë takim, ishte vakumi ligjor. Sipas Markut, Prokurori i Përgjithshëm nuk mund të dërgojë në KLP prokurorë për procedim, pasi ka dispozita kalimtare.

Për këtë arsye kryeprokurorja e përkohshme i kërkon Parlamentit të miratojë ndryshimet e nevojshme ligjore.  Arta Marku, tha se po cënohet imazhi i prokurorit dhe situata duhet të ndryshojë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...