“Shqiptarët varfërohen, oligarkët e qeverisë pasurohen” - Bota Sot
“Shqiptarët varfërohen, oligarkët e qeverisë pasurohen”

Shqipëria

“Shqiptarët varfërohen, oligarkët e qeverisë pasurohen”

Më: 19 mars 2019 Në ora: 15:24
Dorjan Teliti

SHQIPTARËT VARFËROHEN, OLIGARKËT E QEVERISË PASUROHEN

Cdo ditë 42 biznese ulin qepenat duke shpallur falimentimin e tyre. Ky është rekordi i zi më i fundit i qeverisë “Rama me shokët oligarkë”.
Përmes konkurencës së pandershme, taksave të rritura qëndrore dhe lokale, futjes tinzare në skemën e TVSH-së, rritjes së cmimit të energjisë, taksës Rama mbi karburantin, arbitraritetit dhe abuzimit të taksidarëve, etj, qeveria po falimenton dhe po detyron shqiptarët të ikin nga sytë këmbët duke mos u lënë asnjë opsion shprese për të punuar e jetuar në këtë vend.

Ndërsa Rama trumbeton reformat ekonomike, që në fakt cojnë ujë vetëm në mullirin e oligarkëve të tij, shqiptarët që mbajnë familjet e tyre me biznese familjare, po detyrohen cdo ditë të heqin dorë duke shpallur falimentin.

Vetëm në 5 vite, 76.500 biznese kanë ulur qepenat në këtë vend. Ky fenomen po të krahasohet me dy muajt e parë të cdo viti, ka ardhur në rritje të pashpjegueshme për një vend normal.
Nëse në dy muajt e parë të cdo viti shpallën falimentin përkatësisht 410 biznese në 2015, 1075 biznese në 2016, 1707 biznese në 2017, 2150 biznese në 2018, gjatë dy-mujorit të parë 2019 shifra është rekord, 2466 biznese kanë shpallur falimentin.

Kjo është politika e ndjekur nga Kryeministri i oligarkëve dhe i varfërimit të shqiptarëve.
Me Ramën në pushtet shqiptarët janë varfëruar dhe kanë marrë rrugët e Europës duke parë si zgjidhje të vetme azilin. Rreth 500 mijë shqiptarë kanë kërkuar të arratisen nga ky vend, ndërkohë që nga ana tjetër kemi një Kryeministër të verbër e të zhytur në haremin e tij.

Është koha të largohet Kryeministri nga karrigia e tij dhe jo të largohen shqiptarët nga shtëpitë e tyre. Ka ardhur koha që qeveria të shpallë falimentin politik dhe shqiptarët të kthehen në punë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...