Petro Koçi: Meta reagim të papjekur për juntën ushtarake dhe ushtrinë në aeroport - Bota Sot
Petro Koçi: Meta reagim të papjekur për juntën ushtarake dhe ushtrinë në aeroport

Shqipëria

Petro Koçi: Meta reagim të papjekur për juntën ushtarake dhe ushtrinë në aeroport

Më: 12 prill 2019 Në ora: 18:27
Petro Koçi

Aktivizimi i Policisë Ushtarake për garantimin e sigurisë në aeroportin e Rinasit, shkaktoi edhe përplasje mes institucioneve, me Presidentin Meta që shfaqi shqetësimin se nuk ishte informuar për lëvizjen e forcave dhe mjeteve të ushtrisë në cilësinë e komandantit të Forcave të Armatosura të Ushtrisë, duke i kërkuar edhe llogari shefit të Shtabit të Forcave të Armatosura.

Por këtë reagim të Presidentit, zv/ministri i Mbrojtjes Petro Koçi e sheh më tepër si një justifikim të një deklarate të mëhershme të Metës, atë se ‘Rrezikohemi nga një juntë ushtarake’.

“Kam përshtypjen se duhet të jetë shumë i kompleksuar nga ajo që ka thënë para disa kohësh, ku tha se: Rrezikohemi nga një juntë ushtarake. E kam cilësuar që atëherë si një deklaratë të papjekur. E duke marrë shkas nga kjo, po mundohet të justifikojë veten për atë çfarë ka thënë”, u shpreh Petro Koçi.

I ftuar në studion e Top Talk, zv/ministri i Mbrojtjes Petro Koçi, u shpreh se nuk ishte e nevojshme që Presidenti të njoftohej, pasi nuk kishte një lëvizje trupash.

“Nuk ka nevojë për ta njoftuar, sepse nuk është ndonjë lëvizje trupash. Nuk është rasti i parë. Sigurisht ne jemi të lirë për të komunikuar me Komandatin e Përgjithshëm, skemi asnjë lloj pengese. Presidenti është Komandati i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura dhe ushtron këtë autoritet nëpërmjet Kryeministrit dhe ministrit në kohë paqe, në kohë lufte ndryshon”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...