53% e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga zemra - Bota Sot
53% e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga zemra

Shqipëria

53% e vdekjeve në Shqipëri shkaktohen nga zemra

Më: 19 prill 2019 Në ora: 16:18
Foto ilustrim

Problemet kardiovaskulare vazhdojnë të renditen në krye të listës së sëmundshmërive duke u klasifikuar edhe si shkaktare e 53% të vdekjeve në popullatë.

Raporti i fundit, i hartuar nga ekspertët e Shëndetit Publik, ka nxjerrë në pah se janë 388 mijë persona të prekur nga problemet kardiovaskulare. Mjekët thonë se tendenca është në rritje, duke fajësuar stilin e jetesës.

3800 persona kanë pësuar infarkt përgjate 2017. Mjekët thonë se sëmundja po prek edhe të rinjtë, ndërsa Korça, Durrësi dhe Tirana janë qytetet me numrin më të lartë të të prekurve nga sëmundjet e zemrës.

Të dhënat janë përpunuar në bazë të rezultateve të nxjerra nga realizimi i kontrollit bazë për personat mbi 35 vjeç.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...