Besimtarët katolikë bekojnë ushqimin në meshat e mëngjesit - Bota Sot
Besimtarët katolikë bekojnë ushqimin në meshat e mëngjesit

Shqipëria

Besimtarët katolikë bekojnë ushqimin në meshat e mëngjesit

Më: 20 prill 2019 Në ora: 15:36
Foto

Me dhjetëra besimtarë e nisën ditën me lutje në kishën e Shën Palit, në Tiranë.

“Sot bekuam bukën, vezën, djathin, hudhrën që të largojmë të keqen. Është një kënaqësi e madhe. mezi e pritëm. Rëndësi ka që jemi shëndoshë në radhë të parë”, tha një besimtare.
”Farë ushqimesh keni bekuar sot?”, pyeti gazetarja një tjetër besimtare.

“Miellin, vezën, djathin, hudhrën”, tha ajo. Ndërsa një tjetër zonjë u shpreh se do të bekojë, verën, bukën. Është një ditë e bukur për mua dhe familjen time. Falënderoj Zotin për tolerancën fetare! Iu uroj gjithë shqiptarëve, mbarësi dhe shëndet kudo që janë!”, tha ajo.

Edhe në Lezhë besimtarët kanë bekuar ushqimet. Një zonjë sqaroi edhe simbolikën e bekimit të bukës, e cila u shpreh se “dje ka filluar gjykimi i Krishtit. E kuqja e vezëve është gjaku i Krishtit, që ka derdhur për ne”. Në Shkodër qytetarë që mbanin ushqime nëpër shporta, nën kumbimin e kambanave bekonin ushqimet e festës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...