Meshtari Artur Jaku apel të rinjve: Mos e braktisni Shqipërinë! Na takon ne! - Bota Sot
Meshtari Artur Jaku apel të rinjve: Mos e braktisni Shqipërinë! Na takon ne!

Shqipëria

Meshtari Artur Jaku apel të rinjve: Mos e braktisni Shqipërinë! Na takon ne!

Më: 23 prill 2019 Në ora: 18:55
Meshtari Dom Artur Jaku

Braktisja e vendit është kthyer në shqetësim, ndaj përfaqësuesit e Kishës Katolike në vazhdimësi lëshojnë mesazhe të forta drejtuar kryesisht të rinjve.

Meshtari Dom Artur Jaku shembull u dha martirët e fesë.

Artur Jaku: Edhe kanë bërë vite burg, edhe janë pushkatuar por nuk e kanë braktisur kurrë vendin. Pse? Sepse e kanë dashur vendin e vet. Ajo që sot na ofron vendi jonë fatkeqësisht për mos me thënë nuk na ofron asgjë, se jo e jo sa duhet. Kemi nevojë të luftojmë fort për këtë vend, me qenë të qëndrueshëm për këtë vend.

Duke pranuar se politika në tërësi dhe partitë politike i kanë zhgënjyer njerëzit, kleri i orienton drejt Zotit.

Artur Jaku: Partitë na zhgënjejnë, politika na zhgënjen por Zoti nuk zhgënjen kurrë.

Nga fshati Rrashkullaj në Malësi të Madhe aty ku ndodhen rrënojat e një manastiri Benekditin, meshtari Jaku apeloi për angazhimin e shqiptarëve në mbrotjen e trashëgimisë nën shembullin e francezëve për rindërtimin e Katedrales së Notre Damit.

Artur Jaku: A nuk duhet të na thojë diçka edhe ne sot ai shembull, ai model?

Mesha ishte në kuadër të 13 marteve të Shna Ndout ku besimtarët e krishterë marrin pjesë në peligrinazhin që zhvillohet në këtë kishë të lashtë të rrethit të Malësisë së Madhe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...