Kuvendi miraton projektligjin për trajtimin financiar të minatorëve dhe naftëtarëve - Bota Sot
Kuvendi miraton projektligjin për trajtimin financiar të minatorëve dhe naftëtarëve

Shqipëria

Kuvendi miraton projektligjin për trajtimin financiar të minatorëve dhe naftëtarëve

Më: 23 maj 2019 Në ora: 16:44
Foto

Kuvendi miratoi seancën e kësaj të enjteje(23 maj) projektligjin për trajtimin financiar të minatorëve, naftëtarëve dhe metalurgëve.  Pr/ligji mori 77 vota pro, 12 kundër dhe 9 abstenim.

Para votimit, deputeti Ismet Beqiraj kërkoi zgjerimin e fashës së përfituesve.

Beqiraj: Të përfshihen edhe punonjësit e Institutit të Naftës.

Por ish-Ministri i Financave, njëherësh kryetar i Komisionit të Ekonomisë, Arben Ahmetaj tha se amendimi i zotit Beqiraj u rrëzua në Komision.

Kundër projektligjit u shprehën edhe minatorët, të cilët protestuan sot para parlamentit. Ata thanë se shtesa 1% për pensionin është e pamjaftueshme dhe shtuan ndër të tjera se kërkesa e tyre është miratimi i statusit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat