Sali Berisha ka dhe një mesazh për Bamir Topin - Bota Sot
Sali Berisha ka dhe një mesazh për Bamir Topin

Shqipëria

Sali Berisha ka dhe një mesazh për Bamir Topin

Më: 23 maj 2019 Në ora: 22:59
Sali Berisha

Pas mbylljes së mandatit si President i Republikës, Bamir Topi vendosi t’i rikthehej politikës, por tanimë jo më në Partinë Demokratike, por në krye të një force të re, që quhej Fryma e Re Demokratike (FRD).

Siç do të shprehet vetë Bamir Topi, në librin e tij “Nocturn: Kur arsyeja errësohet nga pushteti”, në kulmin e fushatës elektorale ndodhi një ngjarje e paprecedent.

Një helikopter ushtarak i bazës së Farkës ishte ulur mes ullishtave, në oborrin e shtëpisë së ish-Presidentit, çka kishte ngjallur panik te familjarët dhe banorët përreth. Sipas rrëfimit të Topit, kjo ngjarje e ndodhur në vitin 2013 u zbardh 5 vjet më vonë.

Drejtuesi i emisionit Opinion i tregoi ish-kryeministri Sali Berishës një pasazh nga libri për këtë ngjarje, ndërsa përgjigjja ishte: Çdo njeri që e lexon atë, konstaton se ai ka patur psikozën e fobisë. E frikës, pa diskutim në atë situatë që të gjitha institucion kanë patur përforcime të mbrojtjes. E ka shkruar me dorën e tij që ka psikozën e fobisë. Çfarë i them unë tjetër gjë, çfarë thonë lidhet për sigurinë e jetës së tij. Ato që them unë nuk i heq asnjë fjalë unë, por ligjet thonë se kreu i shtetit duhet të sigurohet. Uroj që t’i ketë dalë frika këtij njeriu.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...