Rruga e qeseve drejt detit/ Ndotja në pyllin dhe bregdetin e Semanit jo vetëm nga lumi - Bota Sot
Rruga e qeseve drejt detit/ Ndotja në pyllin dhe bregdetin e Semanit jo vetëm nga lumi

Shqipëria

Rruga e qeseve drejt detit/ Ndotja në pyllin dhe bregdetin e Semanit jo vetëm nga lumi

Më: 6 qershor 2019 Në ora: 12:35
Foto

Një nga zonat më të ndotura me mbetje plastike në bashkinë e Fierit mbetet pylli i Semanit.

Në pyllin me pisha 500 metra larg bregut të detit Adriatik, situata nuk është përmirësuar pas ndalimit me ligj të prodhimit të qeseve të pariciklueshme.

Pylli me pisha është një strehë freskie jo vetëm për ata që bëjnë plazhi, por dhe për piknik.

Por si të mos mjaftojnë pirgjet e mëdha të mbetjeve që sjell rrjedha e lumenjve, ndotësit kryesorë janë vetë njerëzit që shkojnë për piknik në pyll.

Shishe,qese, gota dhe pjata plastike e mbetje të tjera gjenden në mes të pyllit.

Nëpërmjet kolektorit dhe kanaleve, mbetjet plastike përfundojnë ne det ku do t’u duhen shekuj për t’u tretur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat