Një 10-lekësh, Banka e Shqipërisë hedh në treg monedhën e re - Bota Sot
Një 10-lekësh, Banka e Shqipërisë hedh në treg monedhën e re

Shqipëria

Një 10-lekësh, Banka e Shqipërisë hedh në treg monedhën e re

Më: 11 qershor 2019 Në ora: 09:59
10 Lekë

Monedha e re do të fillojë të qarkullojë nga data 25 qershor 2019.

Banka e Shqipërisë do të hedhë në treg një 10-lekësh të ri. Monedha do të fillojë të qarkullojë nga data 25 qershor 2019.

Rishtypja e monedhës e re metalike shqiptare me vlerë nominale 10 lekë, me kurs ligjor, emetim i vitit 2018, është miratuar me vendim të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë.

Por kjo monedhë 10 lekëshe është e njëjtë me monedhën e vjetër. I vetmi ndryshim është në vitin e emetimit.

Pesha dhe madhësia janë të njëjta por monedha e mëparshme është emetuar në viitn 20013, kurse kjo e reja në vitin 2018.

Gjithashtu ndryhson mënyra se si janë shkruar fjalët “LEKË”, dhe “SHQIPËRISË”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...