Celibashi: Meta gaboi, kriza politike nuk zgjidhet me vendim juridik - Bota Sot
Celibashi: Meta gaboi, kriza politike nuk zgjidhet me vendim juridik

Shqipëria

Celibashi: Meta gaboi, kriza politike nuk zgjidhet me vendim juridik

Më: 12 qershor 2019 Në ora: 00:20
i Ilirjan Celibashi

Avokati Ilirjan Celibashi i ftuar në emisionin “Tempora”  teksa komentoi vendimin e presidentit Ilir Meta për zhdekretimin e datës së zgjedhjeve, u shpreh se Meta gaboi që nëpërmjet një akti juridik, u përpoq që të kontribuonte në zgjidhjen e kësaj krize politike.

Sipas Celibashit mundet të një krizë politike ta zgjidhësh me një mjet juridik, kur nuk kemi pasur një problem juridik.

Celibashi: Dua ta them me bindje që akti juridik i Presidentit për të zhdekretuar datën e zgjedhjeve është një akt që nuk gjen mbështetje në kushtetutë dhe në kodin zgjedhor, për mendimin tim. Duhet ta pranojmë që presidenti u nis nga një qëllim i mirë. Ai ka dashur të kontribuojë për mirë. Por ajo cka rezultoi pasi ndërmori këtë akt, duket që palët janë më larg dhe konflikti politik nuk erdhi më i zbutur, por edhe më i acaruar. Ne ishim dhe vazhdojmë të jemi në një krizë të rëndë politike dhe Presidenti u përpoq që nëpërmjet një akti juridik, pa i hyrë asaj se si është ky akt, u përpoq që të kontribuonte në zgjidhjen e kësaj krize politike. 

Unë mendoj që në llogjikë është e gabuar. Nuk mund të një krizë politike ta zgjidhësh me një mjet juridik, kur nuk kemi pasur një problem juridik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...