Meta: Zgjedhjet e 30 qershorit imagjinare, dekretin e shqyrton vetëm Kushtetuesja - Bota Sot
Meta: Zgjedhjet e 30 qershorit imagjinare, dekretin e shqyrton vetëm Kushtetuesja

Shqipëria

Meta: Zgjedhjet e 30 qershorit imagjinare, dekretin e shqyrton vetëm Kushtetuesja

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 08:49
Meta

Presidenti Ilir Meta ka reaguar në lidhje me vendimin e Kolegjit Zgjedhor për dekretin e anulimit të zgjedhjeve.

Në një konferencë për mediat, të mbajtur mëngjesin e kësaj të marte, kreu i shtetit argumentoi se dekreti u iniciua nga letrat e dërguara të kryeministrit Rama në drejtim të kreut demokrat dhe se kishte si qëllim që t’i jepte fund krizës politike.

Ai akuzoi PS se nuk po zbaton dekretin e presidentit ndërsa theksoi se zgjedhjet e 30 qershorit do të jenë imagjinare.

Meta theksoi se Kolegji Zgjedhor nuk ka pasur tager për të shqyrtuar dekretin pasi nuk ia njeh Kushtetuta. Ai tha se Kolegji përmes vendimit te tij justifikoi paligjshmërinë e PS në KQZ.

Sipas Metës, vendimi i marrë nga Kolegji Zgjedhor është një përpjekje propagandisitike ndërsa akuzoi mazhorancën se ka ushtruar presion tek anëtarët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...