Efektet nga rënia e vlerës së euros në tregun shqiptar/ Fasonët: Humbëm 105 mln euro - Bota Sot
Efektet nga rënia e vlerës së euros në tregun shqiptar/ Fasonët: Humbëm 105 mln euro

Shqipëria

Efektet nga rënia e vlerës së euros në tregun shqiptar/ Fasonët: Humbëm 105 mln euro

Më: 25 qershor 2019 Në ora: 15:26
Foto

Biznesi fason deklaroi se gjatë 2018 ka humbur mbi 105 milion euro, për shkak të kursit të këmbimit ku monedha e përbashkët europiane është zhvlerësuar ndjeshëm në raport me lekun.

Fasonistët kërcënuan se do të organizojnë greva nëse autoritetet nuk gjejnë zgjidhje për situatën. Ata kërkojnë kompesim të humbjeve, lehtësira fiskale, dhe miratimin e një pakete ligjore mbrojtëse deri sa tregu të stabilizohet.

Biznesi fason kërcënoi me ulje të pagave dhe pushime nga puna për shkak humbjeve të regjistruara.

Nuk ka justifikim për zhvlerësimin e euros thonë fasonistët ndërkohë që sipas tyre situata e vështirë e regjistruar vitin që shkoi po vazhdon edhe këtë vit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...