Kryeministri Edi Rama dekoron efektiven Ina Nuku - Bota Sot
Kryeministri Edi Rama dekoron efektiven Ina Nuku

Shqipëria

Kryeministri Edi Rama dekoron efektiven Ina Nuku

Më: 2 korrik 2019 Në ora: 12:43
Edi Rama dhe Ina Nuku

Kryeministri Edi Rama ka dekoruar sot me medalje efektiven Ina Nuku, e cila u plagos gjatë një proteste të zhvilluar nga banorët e Astrit, për të shmangur shembjen e banesave.

Nga sulmi me kapsolle, Ina Nuku rreziko jetën dhe mbeti e lënduar në dorë, ku humbi edhe gishtat. Pas kurimit në Turqi, efektivja është rikthyer në krye të detyrës dhe kryeministri vendosi që ta dekorojë me “Yllin e mirënjohjes publike”.

“Më vjen mirë që këtu ndodhet edhe simboli i rezistencës suaj, tha Rama gjatë një takimi në Ministrinë e Brendshme me drejtuesit e Policisë së Shtetit, Ina Nuku.- Ina ra prej e një goditje qorre,  me lëndë plasëse që mund t’i kishte marrë edhe jetën. Fatmirësisht ajo reagoi për të shmangur rrezikun për jetën, por jo atë të shpëtimit të duarve. Ajo iu gjend përballë, jo krimit të rrugës por  politikës së rrugës. Ndaj i jam mirënjohjes që t’i jap medaljen “Ylli i Mirënjohjes Publike të Kryeministrit”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat