Kryeplaku i fshatit tregon shkeljet ligjore më 30 qershor: Ja si komisionerët mbushën kutitë e votimit - Bota Sot
Kryeplaku i fshatit tregon shkeljet ligjore më 30 qershor: Ja si komisionerët mbushën kutitë e votimit

Shqipëria

Kryeplaku i fshatit tregon shkeljet ligjore më 30 qershor: Ja si komisionerët mbushën kutitë e votimit

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 22:33
Llambi Thimjo

Banorët e fshatit Vromero të bashkisë së Finiqit kanë denoncuar para gazetës “Telegraf” shkeljet dhe manipulimet e zgjedhjeve të 30 qershorit 2019 në këtë fshat.

Nëpërmjet kryeplakut të fshatit Llambi Thimjo, vëzhguesve Andrea Koka e Thoma Nako si dhe një nga fshatarët Nikolla Koka, zbardhen detaje të manipulimit me listat zgjedhore, hedhjen e fletë-votimit në kuti dhe mospërputhjen e tyre me numrin e votuesve, blerjen e votës si dhe votimin në grup.

-Zoti Kryetar çfarë ka ndodhur në fshatin Vromero të bashkisë së Finiqit, në datën 30 Qershor?

–  Kanë ndodhur shkelje të rënda, kam ardhur që në orën 06.45 dhe është hapur kutia e votimit pa qenë asnjë vëzhgues brenda. U dhashë listën e votuesve të dy vëzhguesve dhe u thashë, që shënoni kush vjen për të votuar. Për një orë më merr telefon nja nga vëzhguesit, Nakua dhe më thotë, se kryetari i komisionit e kapin nga duart dhe i thonë dil përjashta. I thashë, mos bëj fjalë, dil përjashta dhe shiko kush vjen e voton. Dhe mbajtën shënim nga jashtë se kush erdhi në votim. Dhe në fund të numërimit të votimeve të dy vëzhguesit i nxjerrin përjashta. Nga vëzhguesit tanë, qe shënuar kush erdhi dhe votoi dhe në fund 26 vota janë të tepërta, u hodhën pa ardhë votuesit.

– A ka patur shkelje të procedurës së votimit gjatë ditës në 30 qershor?

– Kanë futur njerëz nga 2-3 veta

– Janë paguar para që të vijnë e të votojnë?

-Po, 200 për qind. U kanë thënë njerëzve nga Patra, hajde me një makinë, merr 4 veta dhe ti japim ne paratë që të vish e të votosh.

– Vëzhgues cilët ishin këtu?

-Thoma Nako dhe Andrea Koka

– Pyesim vëzhguesit: Ju çfarë vutë re në datën 30 qershor?

– Sekretari i Komisionit hodhi njëherë me gruan dhe pastaj vajti të hidhte votën në kutinë e votimit për herë të dytë. E kapa dhe i thashë: çfarë bën? Më kundërshtoi dhe votoi së bashku me gruan për herë të dytë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...