Arion Sulo: Zhvillimet politike, të lidhura me rezultatet e SPAK në vjeshtë dhe dimër - Bota Sot
Arion Sulo: Zhvillimet politike, të lidhura me rezultatet e SPAK në vjeshtë dhe dimër

Shqipëria

Arion Sulo: Zhvillimet politike, të lidhura me rezultatet e SPAK në vjeshtë dhe dimër

Më: 9 korrik 2019 Në ora: 23:52
Arion Sulo

Analisti, Arion Sulo, i sheh të gjitha zhvillimet politike të lidhura  me rezultatet që do të japë SPAK dhe Byroja Kombëtare e Hetimit gjatë vjeshtës së ardhshme.

I ftuar në RTV Ora, Sulo thotë se në varësi të tyre do të jetë dhe përgjigjja e politikës.

Sulo: Gjithë zhvillimet politike i shikoj të lidhura me reformën në drejtësi dhe provën e saj këtë vjeshtë dhe këtë dimër. Reforma në drejtësi ka qëllimin e mirë që të pastrojë sistemin e drejtësisë që nuk do të jetë më i lidhur me sistemin politik, por kontrollori i tij. Por reforma në drejtësi ka dritëhijet e veta. E kanë kaluar njerëz që kanë pasur të njëjtën mangësi në deklarimin e pasurive me të tjerët që nuk e kanë kaluar. 

Gjykata e Strasburgut mund ta vonojë dhe fusë në kolaps gjithë sistemin. Dritëhije tjetër dhe provë që flet shumë se reforma në drejtësi nuk është më e kulluar është se KLP ka marrë vendim për prokurorin që është bashkëshort i Felaj dhe 2-3 vendime të tjera. Prova për paanësinë e reformës në drejtësi do të jetë zgjedhja e prokurorit të përgjithshëm dhe fillimi i punës së SPAK në shtator.Ndërkombëtarët kanë sakrifikuar nga demokracia jonë, i kanë hyrë në hak opozitës me zhvillimin e votimeve të 30 qershorit që reforma në drejtësi të mos preket.

Opozita dhe shqiptarët i dëgjuam, por patëm votime dhe jo zgjedhje. Kemi sot kryetarë bashkie me 6 apo 15%, që është e pangjashme. Ashtu si do të jenë rezultatet e SPAK në shtator-dhjetor ashtu do të jetë dhe përgjigjja e politikës.Nëse del ajo që thuhet jashtë studiove se SPAK apo reforma në drejtësi do të godasë vetëm në njërin krah kjo është një gjë e padrejtë, për të cilën shqiptarët, opozita ka plotësisht të drejtë dhe është e legjitimuar të kundërveprojë.

Sulo është besimplotë se do të ketë hetime për zyrtarë të nivele të larta të politikës shqiptare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...