Meta refuzon emërimin e Skënder Gjinushit në krye të ASH - Bota Sot
Meta refuzon emërimin e Skënder Gjinushit në krye të ASH

Shqipëria

Meta refuzon emërimin e Skënder Gjinushit në krye të ASH

Më: 12 korrik 2019 Në ora: 11:46
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar refuzimin e emërimit të akademikut Skënder Gjinushi si kryetar i Akademisë së Shkencave.

“Në mbështetje të neneve 57 pika 7, 92/g, 93, të Kushtetutës, neneve 3, 6 paragrafi 6, 6/1 germa “c”, 11 të ligjit nr. 9655, datë 11.12.2006 “Për Akademinë e Shkencave të Republikës së Shqipërisë”, i ndryshuar, pasi shqyrtova kërkesën dhe praktikën e përcjellë nga Sekretari Shkencor i Akademisë së Shkencave me shkresë nr.89/41 prot., datë 24.05.2019, nëpërmjet të cilës kërkohet dekretimi për emërimin e zotit Skënder Gjinushi si Kryetar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë.

Dekretoj; Neni 1

Refuzimin e emërimit të akademikut Skënder Gjinushi si Kryetar i Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë, sipas arsyetimit bashkëlidhur këtij dekreti”.

Dekreti ka hyrë në fuqi menjëherë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...