Presidentja e re e BE-së: T’i hapim dyert e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Shqipëria

Presidentja e re e BE-së: T’i hapim dyert e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë

Më: 19 korrik 2019 Në ora: 15:55
Ursula von der Leyen

Presidentja e ardhshme e Bashkimit Evropian, Ursula von der Leyen, i cili u zgjodh nga Parlamenti Evropian të martën, mbështet një perspektivë të shpejtë të pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë veriore.

“Ne duhet të hapim negociatat e pranimit me vendet sapo Këshilli Evropian të arrijë në përfundimin se kriteret janë përmbushur”, theksoi ajo për gazetën gjermane “Spiegel”.

“Ne duhet të shtrëngojmë dorën tonë ndaj këtyre shteteve, ne ndajmë të njëjtin kontinent, të njëjtën histori, ne jemi fqinjë dhe nëse e mbyllim derën për këtë rajon, dëmtojmë veten“, shtoi ajo.

Gazeta shkruan se BE u ka ofruar disa vende të Ballkanit Perëndimor perspektivat e pranimit për vitin 2025, por ka shtyrë kohët e fundit fillimin e negociatave për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat