“Pasojat do të ishin aq të rënda…”, Petrit Vasili flet për një datë me rëndësi: Momenti nuk pret, kemi vetëm 1 shans - Bota Sot
“Pasojat do të ishin aq të rënda…”, Petrit Vasili flet për një datë me rëndësi: Momenti nuk pret, kemi vetëm 1 shans

Shqipëria

“Pasojat do të ishin aq të rënda…”, Petrit Vasili flet për një datë me rëndësi: Momenti nuk pret, kemi vetëm 1 shans

Më: 12 gusht 2019 Në ora: 18:18
Petrit Vasili

Për nënkryetarin e LSI, Petrit Vasilin, “si asnjehere me pare nje date e caktuar si 13 tetori ka nje kuptim dhe rendesi kritike dhe te shumefishte”.

Sipas tij, “Humbja e shanseve qe 13 tetori perfaqeson do te thote nje mbyllje tragjike e dyerve te Europes dhe krijimi i nje perspektive te erret,tronditese,te hidhur dhe pa rrugedalje. Pasojat social ekonomike do te ishin aq te renda sa qe fantazia e politikes mediokre shqiptare nuk do ti perfytyronte dot”.

Në një postim në rrjetet sociale, Vasili thotë se momenti nuk pret, teksa bën thirrje se ka mbetur vetem një shans.

POSTIMI I PLOTE

Deshtimi i Integrimit mbetet, armiqte dhe miqte e tij vene e vijne!!

Integrimi europian eshte standart politik,seriozitet shteteror i monitoruar dhe pergjegjshmeri rrenjesisht e re e qeverisjes se vendit.

Eshte nje hap, qe ndan koherat dhe e projekton Shqiperine atje ku duhej te ishte shume e me shume vite me pare.

Koha dhe shanset e humbura e te shperdoruara keqas jane te shumta sa asnje vend tjeter ne Ballkan.

Viktima e vetme te ketij shperdorimi te tmerrshem jane shqiptaret.

Qeverisja dhe kryeministri jane te qarte ne axhenden e tyre kunder integrimit ne funksion te lidhjeve te tyre te erreta antieuropiane.Ata me kriminalizimin,drogen,
korrupsionin dhe pastrimin gjigand te parave po i sherbejne dite e nate kesaj.

Momenti nuk pret.

Armiqte dhe miqte e integrimit ne politiken shqiptare jane alternuar shume here dhe po te kthesh koken pas mund te qeshesh hidhur me kete parodi te zeze.

Si asnje here me pare nje date e caktuar si 13 tetori ka nje kuptim dhe rendesi kritike dhe te shumefishte.

Eshte konsumuar pa fund zemergjesia europiane per te mbajtur hapur dyert e integrimit per Shqiperine.

Humbja e shanseve qe 13 tetori perfaqeson do te thote nje mbyllje tragjike e dyerve te Europes dhe krijimi i nje perspektive te erret,tronditese,te hidhur dhe pa rrugedalje.

Pasojat social ekonomike do te ishin aq te renda sa qe fantazia e politikes mediokre shqiptare nuk do ti perfytyronte dot.

Shperdorimi i shanseve per te shpetuar in ekstremis integrimin do te ishte dem,faj dhe pergjegjesi pa asnje alibi.

Kemi vetem nje shans per te dhene nje sinjal qe do te mund te na hapte serish rrugen e integrimit dhe ky eshte 13 tetori.

Kush punon per kete punon per vendin dhe do te ishte njeherazi mik i integrimit, ndersa e kunderta do te thote punosh kunder vemdit e te jesh armik i integrimit.

Ne se ky objektiv deshton, asnje retorike s’do te vlente asgje,pervecse thjesht armiqte dhe miqte e integrimit do te alternonin serish vendet.

E kujt do ti hynte ne pune kjo?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...