“Flluska” e qeverisë me bizneset e mëdha, pas “Taivanit” hapet sërish edhe “Havana” - Bota Sot
“Flluska” e qeverisë me bizneset e mëdha, pas “Taivanit” hapet sërish edhe “Havana”

Shqipëria

“Flluska” e qeverisë me bizneset e mëdha, pas “Taivanit” hapet sërish edhe “Havana”

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 13:33
Foto ilustrim

Zëvendëskryeministri Erion Braçe njoftoi se pas Taivanit në Tiranë, Gjykata ka vendosur që të zhbllokojë edhe Havanën në Dhërmi.

Braçe shkruan se ky është një akt i drejtësisë së korruptuar dhe vendimi nuk mund të merret nga Gjykata e Faktit në Vlorë.

Pak ditë më parë pas mbylljes për shkak të mos dhënies së kuponit tatimor gjykata rihapi edhe kompleksin Taivan në Tiranë.

Postimi i plotë i Braçes:

GJYKATA PRIVATE E EVAZIONIT FISKAL,

HAVANA, KERCENIMET DHE

ZERO MILIMETRA PAS!

Nje gjykates, tek pulle nje i tille,

ne nje gjyq pa lajmeruar e pa qene palet,

madje ne “dhome keshillimi”,

ka hequr bllokimin mbi #HAVANADHERMI.

Gjykatesi as i kishte lajmeruar Tatimet.

Gjykatesi ka “gjykuar” ne gjykaten e Faktit Vlore,

edhe pse kjo gjykate nuk ka kopetence mbi ceshtjen;

CESHTJA E #HAVANADHERMI ESHTE LENDE E GJYKATES ADMINISTRATIVE!

Me tej,

nje permbarues ka hequr shiritat e bllokimit te #Havana edhe pse

nuk ka vene ne dijeni Tatimet deri ne fund te orarit te tyre zyrtar.

Pra, cdo gje e miremenduar,

rakorduar e kryer sic deshen;

E GJITHA NE KURRIZ TE INTERESIT PUBLIK, TE ARDHURAVE E BUXHETIT,

DEMTUAR RENDE NGA

MOS DOKUMENTIMI I VIJUESHEM,

I PERSERITUR I QARKULLIMIT TEK #HAVANA.

Kete here edhe ne gjykaten private!

Poo, tani e kam shume te qarte:

EVAZIONI FISKAL

KA GJYKATEN E TIJ PRIVATE,

NE DREJTESINE E VJETER

E TE KORRUPTUAR!

E gatshme te mbroje interesa private e te vrase perfundimisht interesin publik!

Pas politikes,

paralizuar nga vullneti politik

per luftuar drejt evazionin e mbrojtur edhe nga politika,

#DrejtesiaeVjeter eshte e fundit qe po i del zot evazionit!

Natyrisht,

kjo eshte beteje e do vijoje,

pa leshuar asnje milimeter!

Ndaj,

tani po depozitohet apelimi i vendimit te djeshem,

tani po depozitohet kallezimi penal per kanosje ndaj inspektoreve te tatimeve,

tani po behet gati dosja e kesaj ceshtje e lidhur me gjykaten per ne komisionin e #Vettingut!

Nderkohe,

nuk mbaron ketu!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat