Çështja “Teatri”/ Rama citon Petrit Malajn: S’i kuptoj kolegët që debatojnë kundër kësaj nisme

Shqipëria

Çështja “Teatri”/ Rama citon Petrit Malajn: S’i kuptoj kolegët që debatojnë kundër kësaj nisme

Më: 17 gusht 2019 Në ora: 16:30
Edi Rama

mbështetje të ndërtimit të një Teatri të Ri Kombëtar.

“Aktor, pedagog dhe drejtues i katedrës së aktrimit në Akademinë e Arteve, Petrit Malaj, është një figurë e mirënjohur për publikun shqiptar, që s’ka nevojë për prezantim, po lypset të thuhet se ai i përket asaj pjese njerëzish që flasin pak dhe dallohen për vetëpërmbajtjen e tyre. Me pak fjalë po pa asnjë ngurrim, Petriti është pozicionuar qartë së bashku me shumicën dërrmuese të komunitetit teatror, në mbështetje të shembjes së karakatinës ekzistuese dhe ndërtimit të Teatrit të Ri Kombëtar.” shkruan Rama.

Më poshtë, gjendet vetë deklarata e Malajt:

“Unë nuk do të kuptoja ndonjë nga kolegët tanë apo ndonjë nga personat që ka debatuar për këtë nismë që të ishte kundër teatrit të ri. Të një teatri të ri bashkëkohor. Unë mendoj se thelbi i çështjes ka evoluar dhe gjërat po thuhen më troç: E para, që aty nuk do të cenohet trualli i Teatrit Kombëtar. Dhe e dyta, do bëhet një godinë për teatrin, vetëm për teatrin.” shprehet aktori.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat