Si u zhduk pas kthimit nga Korfuzi kapiteni i jahtit luksoz; Prokuroria refuzon kërkesën e pronarit turk - Bota Sot
Si u zhduk pas kthimit nga Korfuzi kapiteni i jahtit luksoz; Prokuroria refuzon kërkesën e pronarit turk

Shqipëria

Si u zhduk pas kthimit nga Korfuzi kapiteni i jahtit luksoz; Prokuroria refuzon kërkesën e pronarit turk

Më: 11 shtator 2019 Në ora: 11:25
Nedim Akyuz, pronari i jahtit

Pronari i vërtetë i jahtit që u gjet i braktisur në ujërat shqiptare, Nedim Akyuz, dje dëshmoi para prokurorëve për ngjarjen se si kapiteni i anijes së tij u zhduk. Ndërkohë sot, ai kërkoi ta marrë jahtin nga frika se mund t’i dëmtohet gjatë qëndrimit në portin shqiptar. Por, Prokuroria e Lezhës ka refuzuar kërkesën e tij dhe nuk lejon largimin e jahtit pa kryer të gjitha hetimet mbi këtë ngjarje.

Gazetarja e Top Channel, Kristiana Pemaj raporton gjithashtu detaje nga zhdukja e kapitetin mjetit lundrues, shtetasit Sevgin Yavuz.

Pronari i jahtit, Akyuz mësohet se ia ka dhënë mjetin kapitenit të tij, Yavuz, për t’i dërguar të vëllanë nga Bduva i Malit të Zi në Korfuz të Greqisë. Por ndërkohë gjatë kthimit për në Budva, kapiteni ka humbur gjurmët pranë brigjeve shqiptare dhe jahti është gjetur i braktisur 12 milje larg Shëngjinit nga një peshkarezhë shqiptare, e cila lajmëroi rojen bregdetare.

Mjeti lundrues u ankorua në portin e Shëngjinit ku qëndron i bllokuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...