Vettingu në polici/ Hodaj: Të kryhet me cilësi dhe jo shpejtësi - Bota Sot
Vettingu në polici/ Hodaj: Të kryhet me cilësi dhe jo shpejtësi

Shqipëria

Vettingu në polici/ Hodaj: Të kryhet me cilësi dhe jo shpejtësi

Më: 17 shtator 2019 Në ora: 10:10
Julian Hodaj

Zv.ministri i Brendshëm, Julian Hodaj ka dalë në një deklaratë për media për ecurinë e Vettingut në Polici.

Hodaj tha se kërkohet që procesi i vettingut në polici të kryhet me cilësi dhe jo shpejtësi. Zv.ministri i Brendshëm, Hodaj tha se 45 dosjet e para janë drejt përfundimit, ndërsa për 200 të tjera vijohet puna paralelisht.

“Ministria e Brendshme nuk ka tagër të kërkojë të dhëna. Kërkojmë që procesi i vettingut në polici të kryhet me cilësi dhe jo shpejtësi”, tha ai.

“Me ndryshimin e ligjit, ndryshoi dhe numri i punonjësve që do i nënshtrohen vettingut. Procedurë e njëjtë vlerësimi për të gjithë punonjësit. Nga analizat paraprake vetëm 120 punonjës policie kishin deklaruar pasurinë”, tha ai më tej.

Ndërkohë i pyetur nga gazetari i Top Channel, Andi Bora se a do t’i nënshtrohen vetting-ut policët e rinj, ai tha po.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...