Tahiri nuk mund të marrë poste politike për 3 vite - Bota Sot
Tahiri nuk mund të marrë poste politike për 3 vite

Shqipëria

Tahiri nuk mund të marrë poste politike për 3 vite

Më: 19 shtator 2019 Në ora: 23:41
Foto ilustrim

Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi të dënojë sot me 5 vite burgim ish- ministrin e Brendshëm Saimir Tahiri.

Por duke qenë se ai kishte pranuar më parë gjykimin e shkurtuar, atëherë dënimi sipas vendimit, konvertohet në 3 vite shërbim prove.

Po ashtu zotit Tahiri i ndalohet të ushtrojë funksione publike po për të njëjtën periudhë.

Prokuroria kërkoi javën e shkuar dënimin prej 12 vitesh burgim, duke e akuzuar ish ministrin për të paktën tre vepra të rënda: Trafik i narkotikëve kryer në bashkëpunim në formën e grupit të struktuar kriminal; Pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal dhe Kryerja e veprës në grup të strukturuar kriminal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...