Meta kërkon Gjykatën e Lartë: Të drejtat e qytetarëve po cënohen, askush nuk mban përgjegjësi - Bota Sot
Meta kërkon Gjykatën e Lartë: Të drejtat e qytetarëve po cënohen, askush nuk mban përgjegjësi

Shqipëria

Meta kërkon Gjykatën e Lartë: Të drejtat e qytetarëve po cënohen, askush nuk mban përgjegjësi

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 15:11
Foto

Presidenti Ilir Meta thotë se të drejtat e qytetarëve shqiptarë për të patur një shqyrtim gjyqësor brenda një afati të arsyeshëm, po cënohen nga mungesa e Gjykatës së lartë.

“Askush sot nuk mban përgjegjësi publike dhe askush nuk mundet t’u thotë qytetarëve se kur do të përfundojë shqyrtimi i tyre”, thekson presidenti.

Meta kërkon që të merren të gjitha masat që të garantohet sa më shpejt për qytetarët akses i plotë në të gjitha shkallët e gjyqësorit.

Reagimi i plotë

Të drejtat themelore të qytetarëve shqiptarë për të patur një shqyrtim gjyqësor brenda një afati të arsyeshëm dhe nga një gjykatë e caktuar me ligj, po cenohen haptazi nga grumbullimi i çështjeve të mbartura në Gjykatën e Lartë, për të cilat askush sot nuk mban përgjegjësi publike dhe askush nuk mundet t’u thotë qytetarëve se kur do të përfundojë shqyrtimi i tyre.

Sot askush nuk mban përgjegjësi publike edhe pse vendi nuk ka ende Gjykatë Kushtetuese, ku dosjet që presin radhën për shqyrtim janë bërë pirg!

Reforma u bë për qytetarët dhe funksionimi i sistemit të drejtësisë duhet t’i shërbejë vetëm qytetarëve.

Duhen marrë të gjitha masat që të garantohet sa më shpejt për qytetarët akses i plotë në të gjitha shkallët e gjyqësorit, dhe brenda një afati të arsyeshëm, si dhe të garantohen të drejtat dhe liritë themelore të shtetasve që të mos cënohen nga mosfunksionimi i Gjykatës së Lartë.

Ju ftoj të lexoni dhe shqetësimin e drejtë që ngre për këtë çështje raporti i INFOÇIP!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...