Frikë e madhe nga tërmeti: Qytetarët vendosin ta kalojnë natën jashtë banesave - Bota Sot
Frikë e madhe nga tërmeti: Qytetarët vendosin ta kalojnë natën jashtë banesave

Shqipëria

Frikë e madhe nga tërmeti: Qytetarët vendosin ta kalojnë natën jashtë banesave

Më: 21 shtator 2019 Në ora: 21:10
Foto

Frika dhe paniku që kanë shkaktuar tërmetet në Shqipëri, ka bërë që qytetarët sonte të qëndrojnë në qiell të hapur.

Në disa vende të Shqipërisë qytetarë shikohet që kanë nxjerrë dyshekët për të fjetur jashtë sonte.

Edhe Emergjencat Civile kanë bërë thirrje që të mos qëndrojnë në banesa sonte. Sonte do të ngrihen 6 kampe për tu ardhur në ndihmë qytetarëve.

Vlenë të theksohet se gjatë ditës se sotme tërmet i fuqishëm ka shkundur Shqipëri. Sipas raportimeve të para, epiqendra ishte në Durrës. Mësohet se tërmeti ishte 5.8 ballë.

Tërmeti ka prekur të gjitha zonat e Shqipërisë, në Lushnjë, Lezhë, Korçë, Bulqizë, Gjirokastër, Shkodër dhe Fier.

Tërmeti i parë u pasua nga një i dytë që tronditi të gjithë Shqipërinë, dhe njerëzit kudo kanë dalë jashtë banesave e zyrave.

Tërmeti me magnitude 5.8 Rihter dhe intensitet mbi 7.5 balle u regjistrua 30 km ne veri të Durrësit, në bregdet, afër Kepit të Rodonit. Sipas ekspertëve, ky është tërmeti më i forte në 20-30 vitet e fundit.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...