Sa rrezikohet Shqipëria? Mesdheu, një nga rajonet më aktive për tërmetet në Evropë - Bota Sot
Sa rrezikohet Shqipëria? Mesdheu, një nga rajonet më aktive për tërmetet në Evropë

Shqipëria

Sa rrezikohet Shqipëria? Mesdheu, një nga rajonet më aktive për tërmetet në Evropë

Më: 22 shtator 2019 Në ora: 13:22
Foto ilustrim

Një tërmet i madh me madhësi 4.8 ka tronditur Shqipërinë gjatë ditës së djeshme dhe ka ngritur frikë tek qytetarët. Sidoqoftë, fillimisht nuk kishte raportime për viktima të reja në mediat shqiptare.

Disa tërmete tashmë kanë tronditur të Shtunën, vendin e vogël ballkanik në Adriatik. Sipas informacionit më të fundit zyrtar të paktën 108 persona u plagosën. Qendra e tërmetit më të fortë me madhësi 5.8 ishte tek Kepi i Rodonit dhe shumë ndërtesa u dëmtuan.

Tërmeti më i rëndë në dekada

Sipas ministrisë, epiqendra e tërmetit të parë nuk ishte larg nga Kepi i Rodonit në veri të qytetit portual të Durrësit. Ministria foli për tërmetin më të madh në Shqipëri për dekada. Sipas mediave, dridhjet shkaktuan panik, veçanërisht në Durrës dhe në kryeqytetin shqiptar Tiranë.

Tërmetet u ndje edhe në vendet fqinje të Malit të Zi dhe Maqedoninë veriore, sipas raporteve të mediave nga të dy vendet. Kryeministri Edi Rama anuloi pjesëmarrjen e tij në Asamblenë e Përgjithshme të KB në New York pas tërmtit.

Rajoni i Mesdheut është një nga rajonet më aktive të tërmetit në Evropë

Mesdheu është një nga rajonet më aktive për tërmetet në Evropë. Atje, pllaka kontinentale afrikane dhe euroaziatike lëvizin drejt njëra-tjetrës, duke shkaktuar te nsione që shkarkohen pa masë përmes tërmeteve.

Për më tepër janë edhe të ashtuquajturat mikropllaka që lëvizin në Adriatik. Sidoqoftë, edhe tërmete si ato të shtunës nuk janë të zakonshëm në Shqipëri, e cila ndodhet në brigjet e Adriatikut.

Kohët e fundit pati tërmete të ngjashme të fuqishme më 1 qershor në Korçë, në juglindje të vendit. Aty pati një tërmet me madhësi 5.2 ballë. Edhe atëherë u shënuan dë me të konsiderueshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...