Gjoni: Hapja e negociatave do shoqërohet me një numër të madh kushtesh - Bota Sot
Gjoni: Hapja e negociatave do shoqërohet me një numër të madh kushtesh

Shqipëria

Gjoni: Hapja e negociatave do shoqërohet me një numër të madh kushtesh

Më: 1 tetor 2019 Në ora: 23:49
Edlira Gjoni

Analistja Edlira Gjoni e ftuar në emisionin “Tempora” u shpreh se nëse Shqipërisë do t’i hapeshin negociatat do të shtonin kushtet, ç’ka do të  ngadalësonte procesin e ecjes para të vendit.

Edlira Gjoni: Do ta shikoja me shumë skepticizëm hapjen e negociatave, sepse lexohen, vetëm të jesh qorr që mos duash ta shikosh narrativen e re dhe të kujdesshme të BE që flet për ndarje të bllokut në Ballkanin Perëndimor. Tani po flitet që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut janë dy vende të ndryshme, do të shqyrtohen më  vetë nga BE. Pra pritet që në tetor ti hapet drita jeshile Maqedonisë së Veriut dhe të kemi ne më shumë kushte. Edhe nëse hapen negociatat do të ishte vendim politik që e dyshoj fort. Unë jam pjesë e atyre 85% të shqiptarëve që besojnë më shumë tek BE sesa tek zoti, por prapë ngelet fakti që edhe nëse hapen teknikisht do jenë me një numër të madh kushtesh sa do na ngadalësonte tej mase dhe Maqedonia e Veriut do ti marri pak më të ndryshme përshpejtimin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...